31. 5. 2023
Estonci v Praze

V květnu jsme na Malgymu přivítali skupinu estonských gymnazistů z Tartu, kteří přijeli v rámci projektu Erasmus plus poznávat Prahu a místní legendy.

Celý projekt hodnotíme jako vědomostně, jazykově, a především kulturně obohacující. Nestalo by se tak, kdybychom vzájemně nespolupracovali s těmi, kterým bychom chtěli touto cestou velice poděkovat za jejich nasazení a vstřícnost:

Estonská ambasáda v Praze

Zástupce velvyslankyně a diplomat pan Ott Laido přijal naše pozvání a se studenty diskutoval o česko-estonských vztazích. Dále nás estonská velvyslankyně v ČR, paní Gita Kalmet, přijala v reprezentačních prostorách Malého Buquoyského paláce, sídla estonské ambasády a pohovořila o své diplomatické misi, a to nejen v České republice.

Školní sbor Josef, který svým zvučným zpěvem české, anglické, a hlavně estonské lidové písně Lesní telegram vytvořil domáckou atmosféru během slavnostního zahájení projektu ve školní knihovně. To celé ochotně zdokumentovala fotograficky jako vždy paní Bečvářová.

Výtvarnice a jejich žáci z Malostranských škol, kteří připravili originální DIY dárky, jako např. malovaná leporela o ČR, Malgym zápisníky nebo ručně zdobené kraslice. V neposlední řadě nám umožnili si vytvořit hliněné figurky Golema ve školní keramické dílně, což bylo pro mnohé něčím novým a originálním.

Školní bufet přichystal na společný večer tradiční české pochoutky a v naší jídelně Estonce vždy čekal vynikající oběd.

A samozřejmě vybraní studenti ze septimy A, kteří v rekordně krátkém čase nastudovali a poučně zdramatizovali dvě pražské legendy (O Golemovi, O neviňátku z Karlova mostu) s využitím stínohry. Především však byli svým estonským kamarádům skvělými průvodci Prahou a postarali se o ně i společensky.

 

L. Andrlová, B. Rychtrová a J. Voldánová