24. 4. 2023
Estonsko

Tallinn a Tartu jsou dvě významná estonská města, která jsme navštívili během posledního březnového týdne v rámci recipročního projektu Local Legends. Studenti septimy A různými formami poznávali nejznámější místní legendy a jejich bájné hrdiny.

Sobotu a neděli jsme strávili v Tallinnu, kde jsme navštívili mnoho zdejších památek a muzeí. Příjemně nás překvapilo zejména VABAMU, muzeum okupace, jehož výstava byla velmi zajímavě a interaktivně zpracována, nebo moderní hipsterská čtvrť Telliskivi Creative City. Dále Kumu, muzeum tradičního i moderního umění a prohlídka námořní techniky v místním přístavu.

Následoval přejezd do nejstaršího města celé baltské oblasti, do Tartu, kde jsme se ubytovali v malém dřevěném hotelu s velmi příjemnou atmosférou.

Během týdne jsme navštěvovali gymnázium Jaan Poska v Tartu, jehož studenti a učitelé nám připravili bohatý program. Ve škole jsme například shlédli celovečerní film Listopad věnovaný nejznámější estonské bájné postavě, nástroji ďábla, Kratovi. Navíc jsme měli možnost navštívit různé vyučovací hodiny a porovnat tak české a estonské školství. Estonci pro nás také uspořádali národní večer s výukou místních lidových tanců a ochutnávkou tradičních pokrmů.

Žáci si pro nás však připravili i mnoho mimoškolních aktivit. Například jsme navštívili krásné Národní estonské muzeum v Tartu nebo muzeum knihtisku Typa, ve kterém jsme si vyrobili vlastní zápisník s vybraným vytištěným logem na historické tiskárně z 15. století. Z dalších aktivit zmíníme Muzeum hraček, jehož součástí byl workshop plstění a vědecké centrum Aha!.

Výstupem celého projektu bylo dramatické ztvárnění pěti legend. Mezinárodní scénky jsme nacvičovali celý týden ve skupinkách spolu s estonskými studenty podle scénářů, které sepsala místní vyučující dramatické výchovy. Anglicko-estonsko-české scénky byly s velkým úspěchem předvedeny poslední den projektu ve školní aule. Zároveň byla pořízena videonahrávka všech představení.

Závěrečná večeře k zakončení legendárního projektu proběhla v restauraci v místních hradbách, kde se dříve skladoval střelný prach. Jedná se o unikátní prostor, který je díky výšce svého stropu (11,2 m) zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Celkově u nás výlet do Estonska, pomocí kterého jsme měli možnost poznat jak estonské školství, tak zdejší města a kulturu, sklidil velký úspěch a už teď se těšíme na estonské žáky, kteří do Prahy přijedou v druhé polovině května.

studenti ze septimy A

Vybrané fotografie z Tallinnu najdete zde.

Fotografie z Tartu na tomto odkazu.